Szkoła to życie, a edukacja to nie tylko szkoła. Edukację rozumiem jako zbiór doświadczeń prowadzących do zrozumienia siebie i świata. Edukacja towarzyszy nam na każdym kroku: poznajemy siebie, drugiego człowieka, pracę, rozwijamy zainteresowania.
Nasze życie toczy się wokół edukacji.
Doświadczamy na każdym kroku. Czasami jednak potrzebujemy impulsu do wyłuskania jakiegoś konkretnego doświadczenia i przyjrzenia się mu z bliska: aby je przeanalizować, poddać refleksji i wyciągnąć wnioski. Staram się zapewniać takie implusy poprzez:
Wysyłany raz w miesiącu, tłumaczy procesy związane z uczeniem się. Piszę między innymi o tym, jak działa i uczy się mózg, do czego w edukacji potrzebne jest ciało, o nawykach edukacyjnych, błędach, samoświadomości i sprawczości; czym jest i jak rozwijać krytyczne myślenie, współpracę i komunikację; jak wzmacniać odporność psychiczną oraz jak mądrze korzystać ze sztucznej inteligencji. Zawsze pokazuję też, jak wykorzystać wiedzę w konkretnej - nie tylko szkolnej -praktyce. Pomagam wejść na metapoziom uczenia się.
Blog o edukacji szkolnej, o pracy z uczniami i rodzicami oraz o dylematach nauczycieli. Znajdziesz tu sporo inspiracji na temat narzędzi wykorzystywanych na lekcjach, metod nauczania, ale też gotowe scenariusze zajęć. Większość artykułów napisałam pracując w szkole jako nauczycielka języka angielskiego i edukacji wczesnoszkolnej, także jako wychowawczyni. Aktualnie nie pracuję w szkole, ale odwiedzam szkoły często i współpracuję z kadrą pedagogiczną.
W edukacji szkolnej mamy różne przedmioty, podstawę programową, narzędzia, plany działania, kompetencje. Często każdy z tych ementów żyje własnym życiem, a gdzieś pomiędzy nimi gubi się dziecko. W esejach publikowanych na blogu rozkładam indywidualne doświadczenia edukacyjne na czynniki pierwsze. A potem składam je na nowo. Inaczej. Moim celem jest przełamanie postrzegania edukacji przez pryzmat systemu.